Nichicon UZG0J220MCL1GB
UZG0J220MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZG0J220MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UZG0J220MCL1GB.pdf
Availability of UZG0J220MCL1GB
QUANTITY
UZG0J220MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZG0J220MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZG0J220MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.156" (3.95mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZG0J220MCL1GB
Related LinksUZG0J22, UZG0J220MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZG0J220MCL1GB Details Description
Related parts for UZG0J220MCL1GB
CONN HEADER RT/A 50POS .100 GOLD datasheet.pdf
PANEL FRONT 21X19X0.5" GREY datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 9POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 42POS TIN datasheet.pdf
IC TXRX 16BIT BIDIRECT 20CERPACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf