Nichicon UZG1H3R3MCL1GB
UZG1H3R3MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZG1H3R3MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UZG1H3R3MCL1GB.pdf
Availability of UZG1H3R3MCL1GB
QUANTITY
UZG1H3R3MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZG1H3R3MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZG1H3R3MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.156" (3.95mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZG1H3R3MCL1GB
Related LinksUZG1H3R, UZG1H3R3MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZG1H3R3MCL1GB Details Description
Related parts for UZG1H3R3MCL1GB
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC CLK DRIVER 2.5V PLL 68-VFQFPN datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 620K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
PLASTIC HOOD W/INTERNAL SCREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC FPGA SOC 60K LUTS datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf