Nichicon UZR0G470MCL1GB
UZR0G470MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZR0G470MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
UZR0G470MCL1GB.pdf
Availability of UZR0G470MCL1GB
QUANTITY
UZR0G470MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZR0G470MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZR0G470MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current33mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.156" (3.95mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZR0G470MCL1GB
Related LinksUZR0G47, UZR0G470MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZR0G470MCL1GB Details Description
Related parts for UZR0G470MCL1GB
CAP CER 6800PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 4CH SAR I2C SOT23-8 datasheet.pdf
ADAPTER SOLIS FLAG 69099 8-4/0 datasheet.pdf
CONN RCPT 48 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 133 I/O 256BGA datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 3K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.76KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 490MA 1.5 OHM datasheet.pdf