Nichicon UZR1E330MCL1GB
UZR1E330MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZR1E330MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UZR1E330MCL1GB.pdf
Availability of UZR1E330MCL1GB
QUANTITY
UZR1E330MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZR1E330MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZR1E330MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current52mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.156" (3.95mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZR1E330MCL1GB
Related LinksUZR1E33, UZR1E330MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZR1E330MCL1GB Details Description
Related parts for UZR1E330MCL1GB
FIXED IND 2.5UH 7.8A 10.5 MOHM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 9POS datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf