Nichicon UZS1E4R7MCL1GB
UZS1E4R7MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZS1E4R7MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UZS1E4R7MCL1GB.pdf
Availability of UZS1E4R7MCL1GB
QUANTITY
UZS1E4R7MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZS1E4R7MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZS1E4R7MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.181" (4.60mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZS1E4R7MCL1GB
Related LinksUZS1E4R, UZS1E4R7MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZS1E4R7MCL1GB Details Description
Related parts for UZS1E4R7MCL1GB
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 8-DIP datasheet.pdf
IC TOUCHSCREEN CONTROLLR 48TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
FUSE 550A 1250V 3KN/110 AR CU datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT-6 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf