Nichicon UZT0J470MCL1GB
UZT0J470MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZT0J470MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UZT0J470MCL1GB.pdf
Availability of UZT0J470MCL1GB
QUANTITY
UZT0J470MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZT0J470MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZT0J470MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current32mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.181" (4.60mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZT0J470MCL1GB
Related LinksUZT0J47, UZT0J470MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZT0J470MCL1GB Details Description
Related parts for UZT0J470MCL1GB
ENCODER 12MM ROTARY VERT 17.5MM datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR LMZ13610 datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 14GHZ 16SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DSUB 44 M CRIMP HD NMB GOLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC XO 6.14MHZ CMOS SMD datasheet.pdf