Nichicon UZT1H4R7MCL1GB
UZT1H4R7MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZT1H4R7MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UZT1H4R7MCL1GB.pdf
Availability of UZT1H4R7MCL1GB
QUANTITY
UZT1H4R7MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZT1H4R7MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZT1H4R7MCL1GB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.181" (4.60mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)