Nichicon UZT1H4R7MCL1GB
UZT1H4R7MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZT1H4R7MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UZT1H4R7MCL1GB.pdf
Availability of UZT1H4R7MCL1GB
QUANTITY
UZT1H4R7MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZT1H4R7MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZT1H4R7MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.181" (4.60mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZT1H4R7MCL1GB
Related LinksUZT1H4R, UZT1H4R7MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZT1H4R7MCL1GB Details Description
Related parts for UZT1H4R7MCL1GB
IC DAC 8BIT QUAD W/AMP 28-PLCC datasheet.pdf
LED WARM WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
RES 141 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.5V/1.8V 16QFN datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 7A datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 24VOUT 25W datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 400UF 20% 100V FLATPACK datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf