Omron V-106-3C25
V-106-3C25 picture photo
Mfg. Part Number
V-106-3C25
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SW MINI SPST-NO HINGE RLLR LEVER
Datasheet Download
V-106-3C25.pdf
Availability of V-106-3C25
QUANTITY
V-106-3C25 Order Process
Ship out your order
Specifications of V-106-3C25
Internal Part NumberEIS-V-106-3C25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque125gf
Release Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.060" (1.5mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.815" (20.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life300,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-106-3C25
Related LinksV-106, V-106-3C25 Datasheet, Omron Distributor
V-106-3C25 Details Description
Related parts for V-106-3C25
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 7.1V 30A 0603 datasheet.pdf
RES NTWRK 24 RES MULT OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN CABLE FITTING PG11 THREAD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.37A 90 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 47A TO-247 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL55015IEZ datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 4MM datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
EMULATOR JTAG STUDIO V3.3 C2000 datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf