Omron V-10G-1C24-K
V-10G-1C24-K picture photo
Mfg. Part Number
V-10G-1C24-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH BASIC SPDT 10A 100GF 250V
Datasheet Download
V-10G-1C24-K.pdf
Availability of V-10G-1C24-K
QUANTITY
V-10G-1C24-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V-10G-1C24-K
Internal Part NumberEIS-V-10G-1C24-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Medical Solutions
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque100gf
Release Force20gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life300,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-10G-1C24-K
Related LinksV-10G-, V-10G-1C24-K Datasheet, Omron Distributor
V-10G-1C24-K Details Description
Related parts for V-10G-1C24-K
IC REG LDO 1.8V 1A 20HTSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X18 10NS 64QFP datasheet.pdf
DSUB 8W8 F PCR/A G T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .050 THRUHL datasheet.pdf