Omron V-10G-3C4-K
V-10G-3C4-K picture photo
Mfg. Part Number
V-10G-3C4-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWTCH MINI SPST-NO 10A PIN PLNGR
Datasheet Download
V-10G-3C4-K.pdf
Availability of V-10G-3C4-K
QUANTITY
V-10G-3C4-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V-10G-3C4-K
Internal Part NumberEIS-V-10G-3C4-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque100gf
Release Force20gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life300,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-10G-3C4-K
Related LinksV-10G, V-10G-3C4-K Datasheet, Omron Distributor
V-10G-3C4-K Details Description
Related parts for V-10G-3C4-K
RES 20 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOX PLASTIC BLACK 14.5"L X 7.5"W datasheet.pdf
IC CNTRLR FASTCHRGE 20-SOIC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
MODULE MALE 2POS CRIMP datasheet.pdf
LED RED DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
RES 0.36 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf