Omron V-10G-3C4-K
V-10G-3C4-K picture photo
Mfg. Part Number
V-10G-3C4-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWTCH MINI SPST-NO 10A PIN PLNGR
Datasheet Download
V-10G-3C4-K.pdf
Availability of V-10G-3C4-K
QUANTITY
V-10G-3C4-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V-10G-3C4-K
Internal Part NumberEIS-V-10G-3C4-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque100gf
Release Force20gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life300,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-10G-3C4-K
Related LinksV-10G, V-10G-3C4-K Datasheet, Omron Distributor
V-10G-3C4-K Details Description
Related parts for V-10G-3C4-K
CONN PLUG 4POS 94V-2 UNI-MATE datasheet.pdf
REGULATOR 5VOUT 5A 18-36VIN HORZ datasheet.pdf
IC ADC 8BIT T/H 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf