Omron V-15G-1C25-T
V-15G-1C25-T picture photo
Mfg. Part Number
V-15G-1C25-T
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH MINI SPDT 15A PIN PLUNGER
Datasheet Download
V-15G-1C25-T.pdf
Availability of V-15G-1C25-T
QUANTITY
V-15G-1C25-T Order Process
Ship out your order
Specifications of V-15G-1C25-T
Internal Part NumberEIS-V-15G-1C25-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque200gf
Release Force50gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life20,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-15G-1C25-T
Related LinksV-15G-, V-15G-1C25-T Datasheet, Omron Distributor
V-15G-1C25-T Details Description
Related parts for V-15G-1C25-T
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XFRMR PULSE 3:1:1 DL 15MH .1A datasheet.pdf
SNSW 5A .110 PLAN 79253326 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
1.0MM WTB SMT SNGL ST datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 49POS datasheet.pdf
D-SUB NM PIN SLDR datasheet.pdf
CORD GRIP 7.5-11MM DIAM datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf