Omron V-16-1C25-L(R)
V-16-1C25-L(R) picture photo
Mfg. Part Number
V-16-1C25-L(R)
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH MINI SPDT 16A PIN PLUNGER
Datasheet Download
V-16-1C25-L(R).pdf
Availability of V-16-1C25-L(R)
QUANTITY
V-16-1C25-L(R) Order Process
Ship out your order
Specifications of V-16-1C25-L(R)
Internal Part NumberEIS-V-16-1C25-L(R)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque200gf
Release Force50gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-16-1C25-L(R)
Related LinksV-16-1C, V-16-1C25-L(R) Datasheet, Omron Distributor
V-16-1C25-L(R) Details Description
Related parts for V-16-1C25-L(R)
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 125V datasheet.pdf
CUTTER SIDE TAPERED FLUSH 4.65" datasheet.pdf
OSC VCXO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 11.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 5MM YLW DIFF VERT QUAD datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf