Omron V-16G-1C26(R)
V-16G-1C26(R) picture photo
Mfg. Part Number
V-16G-1C26(R)
Brief Description
SWITCH MINI SPDT 16A PIN PLUNGER
Datasheet Download
V-16G-1C26(R).pdf
Availability of V-16G-1C26(R)
QUANTITY
V-16G-1C26(R) Order Process
Ship out your order
Specifications of V-16G-1C26(R)
Internal Part NumberEIS-V-16G-1C26(R)
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque400gf
Release Force80gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-16G-1C26(R)
Related LinksV-16G-, V-16G-1C26(R) Datasheet, Omron Distributor
V-16G-1C26(R) Details Description
Related parts for V-16G-1C26(R)
CAP TANT 22UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOD PWR 6A STD FILTER QC PNL/TF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 14POS datasheet.pdf
RES 1.74 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE20PC24PC 30 PSI datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 56QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf