Omron V-16G2-1C25-K (R)
V-16G2-1C25-K (R) picture photo
Mfg. Part Number
V-16G2-1C25-K (R)
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH MINI SPDT 16A HINGE LEVER
Datasheet Download
V-16G2-1C25-K (R).pdf
Availability of V-16G2-1C25-K (R)
QUANTITY
V-16G2-1C25-K (R) Order Process
Ship out your order
Specifications of V-16G2-1C25-K (R)
Internal Part NumberEIS-V-16G2-1C25-K (R)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque125gf
Release Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.060" (1.5mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-16G2-1C25-K (R)
Related LinksV-16G2-1, V-16G2-1C25-K (R) Datasheet, Omron Distributor
V-16G2-1C25-K (R) Details Description
Related parts for V-16G2-1C25-K (R)
IC MPU/RESET CIRC 4.30V SC70-4 datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 200V 400A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSCOND 80MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION AD9460-80 datasheet.pdf
VARISTOR 270V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
SMA HI VOLT STRT PLUG CABLE .141 datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf