Littelfuse V07E175P
V07E175P picture photo
Mfg. Part Number
V07E175P
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 243V 1.75KA DISC 7MM
Datasheet Download
V07E175P.pdf
Availability of V07E175P
QUANTITY
V07E175P Order Process
Ship out your order
Specifications of V07E175P
Internal Part NumberEIS-V07E175P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge1.75kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts225VDC
Energy17J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V07E175P
Related LinksV07E, V07E175P Datasheet, Littelfuse Distributor
V07E175P Details Description
Related parts for V07E175P
IC FPGA 230 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG11A 14AWG 500' datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 305MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN HDR 10.16MM R/A PCB 6POS datasheet.pdf
CAP ALUM 26000UF 20% 7.5V FLTPCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23 datasheet.pdf