Littelfuse V1000LA160BPX2855
V1000LA160BPX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V1000LA160BPX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 1425V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V1000LA160BPX2855.pdf
Availability of V1000LA160BPX2855
QUANTITY
V1000LA160BPX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V1000LA160BPX2855
Internal Part NumberEIS-V1000LA160BPX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)1425V (1.425kV)
Varistor Voltage (Typ)1512.5V (1.5125kV)
Varistor Voltage (Max)1600V (1.6kV)
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts1000VAC
Maximum DC Volts1200VDC
Energy360J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V1000LA160BPX2855
Related LinksV1000LA1, V1000LA160BPX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V1000LA160BPX2855 Details Description
Related parts for V1000LA160BPX2855
CONN SOCKET POWER 12AWG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V 3A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 2.46K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 635MA 110 MOHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 26.00 MHZ 9.0PF SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf