Vishay Semiconductor/Diodes Division V10150CHM3/4W
V10150CHM3/4W picture photo
Mfg. Part Number
V10150CHM3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 10A 150V TO-220AB
Datasheet Download
V10150CHM3/4W.pdf
Availability of V10150CHM3/4W
QUANTITY
V10150CHM3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of V10150CHM3/4W
Internal Part NumberEIS-V10150CHM3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.41V @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V10150CHM3/4W
Related LinksV10150, V10150CHM3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V10150CHM3/4W Details Description
Related parts for V10150CHM3/4W
PCB COPPER CLAD POS 4.5X7"2 SIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 328VC SMC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS TIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf