Vishay Semiconductor/Diodes Division V10D60CHM3/I
V10D60CHM3/I picture photo
Mfg. Part Number
V10D60CHM3/I
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 10A 60V TO-263AC
Datasheet Download
V10D60CHM3/I.pdf
Availability of V10D60CHM3/I
QUANTITY
V10D60CHM3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of V10D60CHM3/I
Internal Part NumberEIS-V10D60CHM3/I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If700mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr700µA @ 60V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
Supplier Device PackageTO-263AC (SMPD)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V10D60CHM3/I
Related LinksV10D60, V10D60CHM3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V10D60CHM3/I Details Description
Related parts for V10D60CHM3/I
CONN HEADER .100 SINGL R/A 33POS datasheet.pdf
CBL 3POS M12 PLG-VALVE PLUG 0.3M datasheet.pdf
IC GATE UNIVERSAL 2INP 6-MICRPAK datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf