Vicor Corporation V110A12C300BG
V110A12C300BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A12C300BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V110A12C300BG.pdf
Availability of V110A12C300BG
QUANTITY
V110A12C300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12C300BG
Internal Part NumberEIS-V110A12C300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12C300BG
Related LinksV110A1, V110A12C300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12C300BG Details Description
Related parts for V110A12C300BG
IC MPU/RESET CIRC 4.70V SOT143-4 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 120 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 14POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
IC FPGA 450 I/O 672BGA datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TRANS 2NPN 30V 0.7A 6CPH datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf