Vicor Corporation V110A12E300BG2
V110A12E300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A12E300BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V110A12E300BG2.pdf
Availability of V110A12E300BG2
QUANTITY
V110A12E300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12E300BG2
Internal Part NumberEIS-V110A12E300BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12E300BG2
Related LinksV110A12, V110A12E300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12E300BG2 Details Description
Related parts for V110A12E300BG2
IC TXRX RS485/422 14-SOIC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 9POS PCB datasheet.pdf