Vicor Corporation V110A12E300BS
V110A12E300BS picture photo
Mfg. Part Number
V110A12E300BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V110A12E300BS.pdf
Availability of V110A12E300BS
QUANTITY
V110A12E300BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12E300BS
Internal Part NumberEIS-V110A12E300BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12E300BS
Related LinksV110A1, V110A12E300BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12E300BS Details Description
Related parts for V110A12E300BS
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 250A 700VAC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 3KV U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR TIN 40CKT datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 PG21 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TRIAC 400V 30A TO3P datasheet.pdf