Vishay/Dale WSL2010R1700FEA
WSL2010R1700FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSL2010R1700FEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.17 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
WSL2010R1700FEA.pdf
Availability of WSL2010R1700FEA
QUANTITY
WSL2010R1700FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL2010R1700FEA
Internal Part NumberEIS-WSL2010R1700FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.17
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL2010R1700FEA
Related LinksWSL2010, WSL2010R1700FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL2010R1700FEA Details Description
Related parts for WSL2010R1700FEA
JUMPER-H1506TR/A3049S/X 6" datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3049B/H1505TR 5" datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
MODULE ISDN-S 1CT:2.5CT 30MH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 6POS datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 65K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf