Vicor Corporation V110A12E400BG2
V110A12E400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A12E400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V110A12E400BG2.pdf
Availability of V110A12E400BG2
QUANTITY
V110A12E400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12E400BG2
Internal Part NumberEIS-V110A12E400BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12E400BG2
Related LinksV110A12, V110A12E400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12E400BG2 Details Description
Related parts for V110A12E400BG2
Crystal 13.5600MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10-10SL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
11CKT 1.5MM WIRE TRAP ASY datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.5V 15A datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf