Vicor Corporation V110A12H300BG3
V110A12H300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A12H300BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V110A12H300BG3.pdf
Availability of V110A12H300BG3
QUANTITY
V110A12H300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12H300BG3
Internal Part NumberEIS-V110A12H300BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12H300BG3
Related LinksV110A12, V110A12H300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12H300BG3 Details Description
Related parts for V110A12H300BG3
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP TOGGLE BAT BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
PCI TARGET 64BIT EC/ECP datasheet.pdf
K60713D TOOL KIT datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf