Vicor Corporation VE-21L-CU-F2
VE-21L-CU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-CU-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
VE-21L-CU-F2.pdf
Availability of VE-21L-CU-F2
QUANTITY
VE-21L-CU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-CU-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21L-CU-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-CU-F2
Related LinksVE-21L, VE-21L-CU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-CU-F2 Details Description
Related parts for VE-21L-CU-F2
RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POWER STRIP 12.5"15A 6OUT15'CORD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERMINAL TENSION CLMP ZF 4 S BLU datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf