Vicor Corporation V110A12M300BL
V110A12M300BL picture photo
Mfg. Part Number
V110A12M300BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V110A12M300BL.pdf
Availability of V110A12M300BL
QUANTITY
V110A12M300BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12M300BL
Internal Part NumberEIS-V110A12M300BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12M300BL
Related LinksV110A1, V110A12M300BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12M300BL Details Description
Related parts for V110A12M300BL
RES SMD 28 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 200MA 32V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
NON SILICONE TIM 150X150X3MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED AMST-UYBG WM WHT 3100K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 30.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf