Vishay/BCcomponents HFU121KBFEJ0KR
HFU121KBFEJ0KR picture photo
Mfg. Part Number
HFU121KBFEJ0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 6KV N750 RADIAL
Datasheet Download
HFU121KBFEJ0KR.pdf
Availability of HFU121KBFEJ0KR
QUANTITY
HFU121KBFEJ0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HFU121KBFEJ0KR
Internal Part NumberEIS-HFU121KBFEJ0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHFU
PackagingBulk
Capacitance120pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6000V (6kV)
Temperature CoefficientN750
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFU121KBFEJ0KR
Related LinksHFU121K, HFU121KBFEJ0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HFU121KBFEJ0KR Details Description
Related parts for HFU121KBFEJ0KR
CONN CAP 9POS 94V-2 UNI-MATE datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W TH datasheet.pdf
BOARD EVAL AMADEUS PLUS USB EVM datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 75V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 50POS .085 R/A datasheet.pdf
CONN FERRULE UNINSUL 350 MCM datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR 16A 250VAC 80VDC datasheet.pdf