Vicor Corporation V110A12T400BG
V110A12T400BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A12T400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V110A12T400BG.pdf
Availability of V110A12T400BG
QUANTITY
V110A12T400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12T400BG
Internal Part NumberEIS-V110A12T400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12T400BG
Related LinksV110A1, V110A12T400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12T400BG Details Description
Related parts for V110A12T400BG
CONN TERM BLOCK 2.54MM 12POS datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
IC FPGA 311 I/O 400FBGA datasheet.pdf
IC LIU QUAD E1/T1 144-BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 60.7VWM 109VC 1.5KE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 90A TO-252 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf