Vicor Corporation V110A15C400BG
V110A15C400BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A15C400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V110A15C400BG.pdf
Availability of V110A15C400BG
QUANTITY
V110A15C400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A15C400BG
Internal Part NumberEIS-V110A15C400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A15C400BG
Related LinksV110A1, V110A15C400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A15C400BG Details Description
Related parts for V110A15C400BG
OPTOISO 5.3KV OPN COLLECTOR 6DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 11A TO-252AA datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
ANTENNA 2.45GHZ 1/4 WAVE RP/SMA datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 4P PLASTIC datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 100V X7S SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf