Vicor Corporation V110A15H400BS2
V110A15H400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A15H400BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V110A15H400BS2.pdf
Availability of V110A15H400BS2
QUANTITY
V110A15H400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A15H400BS2
Internal Part NumberEIS-V110A15H400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A15H400BS2
Related LinksV110A15, V110A15H400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A15H400BS2 Details Description
Related parts for V110A15H400BS2
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 9V datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 40CH 5V 100-CSPBGA datasheet.pdf
SENS HEAD SPOT BEAM COAX RETRO datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.6A SYNC SOT25 datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 34POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
SWING KITS HMESWK SERIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf