Vicor Corporation V110A15M300BG3
V110A15M300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A15M300BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V110A15M300BG3.pdf
Availability of V110A15M300BG3
QUANTITY
V110A15M300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A15M300BG3
Internal Part NumberEIS-V110A15M300BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A15M300BG3
Related LinksV110A15, V110A15M300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A15M300BG3 Details Description
Related parts for V110A15M300BG3
RES 1.8 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOP datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 4.5V datasheet.pdf
EMULATOR FOR STM8 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
1.25 WTB WAFER ASSY 3CKT datasheet.pdf
IC REDRIVER 2CH 14.2GBPS 24WQFN datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V CH 0805 datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
25UF 100V 16X30 105C AXI datasheet.pdf