Vicor Corporation V110A15M300BN
V110A15M300BN picture photo
Mfg. Part Number
V110A15M300BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V110A15M300BN.pdf
Availability of V110A15M300BN
QUANTITY
V110A15M300BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A15M300BN
Internal Part NumberEIS-V110A15M300BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A15M300BN
Related LinksV110A1, V110A15M300BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A15M300BN Details Description
Related parts for V110A15M300BN
IC OPAMP VFB 160MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC DAC 16BIT R-R I2C 12-DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.4A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH SUBMINI SPDT 5A PIN PLNGR datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CONTROLLER 28TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 97.2VWM 173VC DO204AC datasheet.pdf
CONN CAP RCPT 18 CHAIN datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.225W 2208 datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/17/90 3.5SN BK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf