Vicor Corporation V110A15M400BN2
V110A15M400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A15M400BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V110A15M400BN2.pdf
Availability of V110A15M400BN2
QUANTITY
V110A15M400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A15M400BN2
Internal Part NumberEIS-V110A15M400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A15M400BN2
Related LinksV110A15, V110A15M400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A15M400BN2 Details Description
Related parts for V110A15M400BN2
IDC CABLE-ASS26A/ AE26G / APR26A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG SHLD 328.1' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
7W 2X 15V DC INPUT 8.4-36V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf