Vicor Corporation V110A15M400BN3
V110A15M400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A15M400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V110A15M400BN3.pdf
Availability of V110A15M400BN3
QUANTITY
V110A15M400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A15M400BN3
Internal Part NumberEIS-V110A15M400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A15M400BN3
Related LinksV110A15, V110A15M400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A15M400BN3 Details Description
Related parts for V110A15M400BN3
CONN SOCKET 24-28AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT ROLL LVR.187"QC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 10POS 0.40MM R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 6DFN datasheet.pdf
LED 2X5MM 12LED ARRAY YLW DIFF datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT SOLDR datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf