Vicor Corporation V110A15T300BS3
V110A15T300BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A15T300BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V110A15T300BS3.pdf
Availability of V110A15T300BS3
QUANTITY
V110A15T300BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A15T300BS3
Internal Part NumberEIS-V110A15T300BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A15T300BS3
Related LinksV110A15, V110A15T300BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A15T300BS3 Details Description
Related parts for V110A15T300BS3
DIP CABLE - HDM34S/AE34G/X datasheet.pdf
IC MUX 4CH 2-WIRE BUS 24-QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 384MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 730MA 180 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 5W T18 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W DO214AC datasheet.pdf