Vicor Corporation V110A24C400BG3
V110A24C400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A24C400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V110A24C400BG3.pdf
Availability of V110A24C400BG3
QUANTITY
V110A24C400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A24C400BG3
Internal Part NumberEIS-V110A24C400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A24C400BG3
Related LinksV110A24, V110A24C400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A24C400BG3 Details Description
Related parts for V110A24C400BG3
CONN HEADER 8POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
IC TXRX SGL WIRE CAN 14-SOIC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
RES 1.69M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
8302-5 PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLSTOP PLUNGER datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 21MM datasheet.pdf