Vicor Corporation V110A28C300BL3
V110A28C300BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A28C300BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V110A28C300BL3.pdf
Availability of V110A28C300BL3
QUANTITY
V110A28C300BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A28C300BL3
Internal Part NumberEIS-V110A28C300BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A28C300BL3
Related LinksV110A28, V110A28C300BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A28C300BL3 Details Description
Related parts for V110A28C300BL3
RES ARRAY 4 RES 16K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC CLK JITTER CLEANR PROG 36QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Header 78 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP 180 UF 20% 25 V datasheet.pdf