Vicor Corporation V110A28C400BG
V110A28C400BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A28C400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V110A28C400BG.pdf
Availability of V110A28C400BG
QUANTITY
V110A28C400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A28C400BG
Internal Part NumberEIS-V110A28C400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A28C400BG
Related LinksV110A2, V110A28C400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A28C400BG Details Description
Related parts for V110A28C400BG
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SC70-5 datasheet.pdf
LED 5MM RT ANG SUP CLR RED PCMNT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf