Vicor Corporation V110A28C400BL
V110A28C400BL picture photo
Mfg. Part Number
V110A28C400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V110A28C400BL.pdf
Availability of V110A28C400BL
QUANTITY
V110A28C400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A28C400BL
Internal Part NumberEIS-V110A28C400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A28C400BL
Related LinksV110A2, V110A28C400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A28C400BL Details Description
Related parts for V110A28C400BL
IDC CABLE - MCG60K/MC60G/MCG60K datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.38V SC70-4 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR HI-SIDE TRPL 8-DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 21POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CORD REEL INDUST DUTY W/O CABLE datasheet.pdf
SENSOR PHOTO T/B REC 10M datasheet.pdf
IC CTRLR PWM SYNC BUCK DL 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf