Vicor Corporation V110A28C400BS2
V110A28C400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A28C400BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V110A28C400BS2.pdf
Availability of V110A28C400BS2
QUANTITY
V110A28C400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A28C400BS2
Internal Part NumberEIS-V110A28C400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A28C400BS2
Related LinksV110A28, V110A28C400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A28C400BS2 Details Description
Related parts for V110A28C400BS2
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 13PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPST 16SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 68PF 2706 datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS 0.5MM SMT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1' 0.50MM 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf