Vicor Corporation V110A28E300BG3
V110A28E300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A28E300BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V110A28E300BG3.pdf
Availability of V110A28E300BG3
QUANTITY
V110A28E300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A28E300BG3
Internal Part NumberEIS-V110A28E300BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A28E300BG3
Related LinksV110A28, V110A28E300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A28E300BG3 Details Description
Related parts for V110A28E300BG3
FUSE RESETTABLE 500MA 13.2V 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 22 OHM 0606 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 90NS 48TFBGA datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf