Vicor Corporation V110A28M300BG
V110A28M300BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A28M300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V110A28M300BG.pdf
Availability of V110A28M300BG
QUANTITY
V110A28M300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A28M300BG
Internal Part NumberEIS-V110A28M300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A28M300BG
Related LinksV110A2, V110A28M300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A28M300BG Details Description
Related parts for V110A28M300BG
RES SMD 110K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PST 4A 3V datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.23M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
SOCKET CONTACT SZ20/20 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf