Vicor Corporation V110A28T300BG
V110A28T300BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A28T300BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V110A28T300BG.pdf
Availability of V110A28T300BG
QUANTITY
V110A28T300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A28T300BG
Internal Part NumberEIS-V110A28T300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A28T300BG
Related LinksV110A2, V110A28T300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A28T300BG Details Description
Related parts for V110A28T300BG
IC REG BCK SEPIC ADJ 1.5A 16SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.3K OHM 2012 datasheet.pdf