Vicor Corporation V110A36C300BG
V110A36C300BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A36C300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V110A36C300BG.pdf
Availability of V110A36C300BG
QUANTITY
V110A36C300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36C300BG
Internal Part NumberEIS-V110A36C300BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A36C300BG
Related LinksV110A3, V110A36C300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A36C300BG Details Description
Related parts for V110A36C300BG
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HAN E F CRIMP CONTACT AG 12AWG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf