Vicor Corporation V110A36C400BF
V110A36C400BF picture photo
Mfg. Part Number
V110A36C400BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V110A36C400BF.pdf
Availability of V110A36C400BF
QUANTITY
V110A36C400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36C400BF
Internal Part NumberEIS-V110A36C400BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A36C400BF
Related LinksV110A3, V110A36C400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A36C400BF Details Description
Related parts for V110A36C400BF
FIXED IND 56UH 10.2A 17 MOHM TH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 24SSOP datasheet.pdf
SIDACTOR 2CHP 25/50V 250A TO-220 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 12A 32VAC 63VDC datasheet.pdf
BI-LEVEL Y/G-Y/G 13" REEL BIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf