Vicor Corporation V110A36E300BF2
V110A36E300BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A36E300BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V110A36E300BF2.pdf
Availability of V110A36E300BF2
QUANTITY
V110A36E300BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36E300BF2
Internal Part NumberEIS-V110A36E300BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A36E300BF2
Related LinksV110A36, V110A36E300BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A36E300BF2 Details Description
Related parts for V110A36E300BF2
CONN RECEPT 12POS FMALE PCB datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf