Vicor Corporation V110A36E400BF
V110A36E400BF picture photo
Mfg. Part Number
V110A36E400BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V110A36E400BF.pdf
Availability of V110A36E400BF
QUANTITY
V110A36E400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36E400BF
Internal Part NumberEIS-V110A36E400BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max400W