Vicor Corporation V110A36E400BN3
V110A36E400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A36E400BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V110A36E400BN3.pdf
Availability of V110A36E400BN3
QUANTITY
V110A36E400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36E400BN3
Internal Part NumberEIS-V110A36E400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A36E400BN3
Related LinksV110A36, V110A36E400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A36E400BN3 Details Description
Related parts for V110A36E400BN3
JUMPER-H1506TR/A2015B/X 5" datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
ALL-PURPOSE BOTTOM TOOL datasheet.pdf
LEFT LATERAL ELEMENT 108MM WIDE datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS INLINE SCKT datasheet.pdf